Tepová frekvence
Dobrý den,
můj dotaz se týká zrychlování srdečního tepu při změně pohybu, dalo by se říci i jen při změně polohy těla. V klidu se tep pohybuje mezi 60-90, ale stačí se zvednout a ujít několik metrů a tep vyskočí někdy až k 120 t/min. Při opravdu lehké chůzi se tep pohybuje kolem 110 t/min. Při svižné chůzi není problém dosáhnout i hodnot 150 t/min a to nejsem nijak moc zadýchaný. Uvedu ještě dva případy, které jsou pro mě znepokojující. Pokud odpočívám, v leže hodnota klesne a drží se kolem 70, pokud ale vstanu a dojdu si třeba jen na toaletu, vyskočí hodnota až k 120 t/min., pak se v leže opět vrátí na 70 t./min. A v noci stačí ke zvýšení z 60 na 100 jen otočení na druhý bok, pak opět klesne. Nevím, zda takováto reakce srdce je v pořádku nebo se již jedná o nějaké arytmie či jiný zdravotní problém. Ještě doplním věk 45 let, váha 100 kg, měřeno pomocí hrudního pásu. V příloze také přikládám zprávu z holteru z 8/2019. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den pane Petře. Děkuji za Váš dotaz.
Dle mého názoru se nejedná o nic vážného. Jste navíc vyšetřený, dle výsledků vyšetření tepová frekvence je v normálním rozsahu bez nepravidelností (arytmie).
Normální klidová tepová frekvence je 60-100 tepů za minutu. Srdce je velice přizpůsobivý orgán, tzn. reaguje na různé vnitřní a zevní vlivy jako např. tělesná teplota, fyzická nebo psychická zátěž a frekvence se mění dle situace. Také trénovanost má vliv na tepovou frekvenci. Pokud pravidelně cvičíte, srdce si postupně zvykne na zátěž a dojde ke snížení klidové tepové frekvence. Pokud se Vám ze 120t/min opět vrátí na 70t/min a přes den máte vysokou proměnlivost srdeční frekvence znamená, že máte zdravou regulaci srdečních funkcí.
Význam má i maximální tepová frekvence. Je to hodnota, při které srdce ještě dokáže normálně fungovat. Táto hodnota klesá věkem a vypočítá se to takto: 220-věk, tzn. pokud máte 46 let tak Vaše maximální tepová frekvenci při zátěži je 174 t/min.
Doporučuji pravidelnou, minimálně 3x týdně fyzickou aktivitu. V případě nadváhy, která nutí Vaše srdce nutí pracovat intenzivněji, bych doporučila zhubnout. Kouření také může mít vliv na tepovou frekvenci.
V případě bolesti na hrudi, pokud by srdce bilo mimo rytmus, moc rychle (nad 175) nebo naopak moc pomalu (pod 50), vyhledejte lékaře k dovyšetření.
S pozdravem a přeji hodně štěstí.