Tlak na krku a pocit škrcení
Dobrý den,
trapim se s problémem v krku. Mám pocit tlaku, jakoby mne někdo škrtil- dole na krku, kde se nachází stitna zlaza. Byla jsem na ORL i sonu štítné žlázy, vše v pořádku. Dostala jsem ditiaden pro jistotu, ale když si ho vezmu, tak žádná změna. Při jídle to ani tak nevadí, ale pocit tlaku je velký. Jsem z toho již zoufalá a nevím kam jít.
Moc děkuji za pomoc.
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den paní Terezo.
Děkujeme za Váš dotaz. Nejčastější problém ( onemocnění štítné žlázy) působící obdobné potíže byl pravděpodobně vyloučen. Dále bych doporučila neurologické vyšetření. Popřípadě také CT krku, zda se nemůže jednat o retrosternální strumu. Jedna z možností je také, že jde o psychosomatické onemocnění. Bohužel nemám k dispozici žádné výsledky vyšetření a nemám možnost Vás vyšetřit. Váš dotaz předávám specialistovi k odbornému vyjádření. Vyčkejte prosím na jeho odpověď. Přeji hodně štěstí.
MUDr. Karla Janoušková
Specializace: ORL (ušní, nosní, krční) Pracoviště: Klinika otorinolaryngologie a maxilofaciální chirurgie 3. LF UK a ÚVN
Dobrý den, Terezo,
souhlasím s MUDr. Smejkalovou, tyto pocity nejčastěji způsobuje:
1) útlak od štítné žlázy- ve Vašem případě nejspíše vyloučen ultrazvukem štítné žlázy, že by štítnice rostla do hrudníku, za hrudní kost a nebylo to vidět nebo alespoň naznačeno na ultrazvuku štítné žlázy, je nepravděpodobné. Někdy se ale může stát, že tkáň je s původní štítnou žlázou spojena jen tenkou stopkou, která na ultrazvuku nemusí být vidět, ale v tomto případě zase nebývají pocity "škrcení". Tuto možnost bych proto k dovyšetření nechala až jako poslední, pokud by se neprokázalo něco jiného
2) můžete mít obtíže s tzv. refluxem- vracení se žaludečních šťav ze žaludku do krku, hrtanu, průdušnice, dutiny ústní. Někdy pacienti popisují ještě suchý kašel, pocit knedlíku v krku, nelibou chuť v ústech. Někdy může být toto jediný příznak. Nejlépe se to ověří tím, že se nasadí lék na zmnírnění kyselosti žaludečních šťav nejč. helicid 20mg po 1-2 tabletách denně 30 minut před jídlem, tento lék je však na předpis, musí Vám ho předepsat PL nebo ORL lékař. Lze koupit i jeho 10mg variantu za peníze, ale vyjde to draho. Účinek by měl nastat po 2-3 týdnech užívání. Pokud by se nic nezměnilo, tak Vám tato léčba neuškodí. Vhodné je též dodržovat tzv. antirefluxní dietu- podrobnosti k nalezení na internetu, ale základ je posílit břišní svalstvo, nestresovat se, jíst ménší porce častokrát denně, vyvarovat se kyselému, zeleným čajům, černé kávě, perlivým nápojům, kořeněným jídlům, čistému vínu, tvrdému alkoholu. Spát s vyvýšenou hlavou.
3) může se jednat o výrůstky na krční páteři- ověří se rentgenovým vyšetřením, ale v tomto případě spíše bývají polykací obtíže.
4) může se jednat opravdu o psychosomatický projev onemocnění- člověk trpí stresem, úzkostí nebo panickými atakami a má pocit, že nemůže dodechnout, jako by ho někdo škrtil nebo měl kámen na hrudníku. Další projevy jsou opocení, mdloba, ztráta vědomí, bušení srdce.
POkud by se nenašlo nic k bodu 1-3 je dobré zvážit i bod č. 4. Nejlépe navštívit psychologa a psychiatra, oni Vám poradí jak na to- dechová cvičení nebo medikamenty, pracovní skupiny...
Opětovně navštivte svého PL a pobavte se o těchto možnostech.
Doufám, že jsem Vám pomohla, s pozdravem, KW