Trvající zažívací obtíže
Dobry den. Pred 6ti lety mi byla diagnostikovana H.Pylori a nasledne lecena trojici leku. Pote mi pani doktorka udelala fibroskopii, kde byl nalez negativni, ale zjistila mi duodengastricky reflux, pry nijak velky a napsala mi Omeprazol.Od te doby mi byva casto spatne, treba i 4 dny v tydnu.
Za posledni mesic se to mnohem zhorsilo, tak jsem si nechal udelat krevni test, kde byla opet H.Pylori. Ihned jsem si nechal udelat znovu fibroskopii, ktera vsak byla na tuto bakterii negativni a pani doktorka mi rekla, ze zaludecni sliznice vypada dobre a pri potizich at nadale uzivam Omeprazole.
A ted uz konecne k memu dotazu.
Me se proste nezda normalni, ze je vse v poradku, ale ja uz nekolik let ziji v takovemto diskomfortu, ktery ovlivnuje muj soukromi, ale i pracovni zivot.
Kdyz si zatlacim na zaludek hned pod zebry, tak stale citim mirnou, lehce palivou bolest.
Muze tyto mnou popsane problemy zpusobovat zlucnik?
Co mohu udela, abych zjistil pricinu mych problemu?
Jak dlouho mohu uzivat Omeprazol? Beru jej uz 6 let.
Moc dekuji a omlouvam se, ze to pisu tak ze siroka.

Dobrý den, pane Lukáši k Vašim dotazům.
1)gastrofibroskopie je naprosto suverenní metoda k zjištění stavu Vašeho žaludku, Vaší žaludeční sliznice - nález udáváte příznivý, což je rozhodující. Zde jen pozor pokud užíváte delší dobu léky typu Omeprazolu, pak může být výsledek na přítomnost Helicobactera falešně negativní a to jak z krve, tak z biopsie
2)obtíže při onemocnění žlučníku se projevů obvykle jako záchvatovité, kolikvovité bolesti břicha v pravém podžebří, obvykle po nějakém podnětu (tučné jídlo, stres, apod.). Bolest se může šířit do pr. boku, zad až pod lopatku, bývá též na zvracení či zvracíme. Zde je jednoznačnou - suverénní metodou ultrazvuk břicha, který pokud máte 6 let pobolívání břicha, by Vám měl být určitě již proveden
3)viz výše, doplnit UZ břicha, odběry krve cestou praktického lékaře, který by měl provést základní diferenciální diagnostiku Vašich obtíží. ¨
Především pak rozhodnouti zda se jedná o onemocnění somatické či spíše funkční (právě norm. nálezy na fibroskopii, UZ, v laboratoři apod., přesto trvající obtíže, nejedná se zde o simulaci ale spíše o jakousi poruchu regulace pohybu Vaší trávící trubice - obtíže obvykle obtěžující nemocného dlouhodobě, nicméně nejsou nebezpečné, řeší se především úpravou životosprávy a různými symptomatickými léky - od bolesti, zmírnění plynatosti, zpomalení či urychlení peristaltiky, apod..)
4)Omeprazol řada pacientů užívá dlouhodobě, i v řádu 10-tek let, zásadní nežádoucí účinky se obvykle dle našich zkušeností nevyskytují.
Například u těžkých refluxních zánětů jícnu je užívání tohoto léků celoživotně v podstatě nezbytné.
S pozdravem MUDr. Tomandl.