Únava a nevýkonnost
Dobrý den, už delší dobu mě trápí vícero potíží, které se přidávalo postupně. Ze začátku (cca rok a půl až dva roky) se jednalo o únavu, a to únavu takovou, že i když jsem spala svých 8 hodin, večer kolem 19. hodiny jsem už při chystání svačin dětem na druhý den musela posedávat, protože se mi podlamovaly nohy. Následovalo bušení srdce tzv. v krku, které už ale teď není tak intenzivní jako dříve. Ostrá bolest v oblasti levé strany hrudníku a tlak uprostřed něj + pocit na zvracení (hlavně v noci) se začal objevovat až před rokem na jaře po zaběhnutí 1/2 marathonu. Nejsem bůhví jaký sportovec, ale ráda si rekreačně zaběhám nebo zajdu do posilovny - bohužel od toho jara se moje fyzická kondice výrazně zhoršila, i když ve sportu jsem nijak zvlášť nepolevila. Nejde o to udýchat to, nemám prostě sílu... U praktického lékaře jsem byla - krevní testy jsou v pořádku, rtg plic také, nyní jsem objednaná na kontrolu kardiologem, ale čekací lhůta je min. půl roku. Předem děkuji za posouzení a přeji hezký den.
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den paní Sandro.
Děkujeme za Váš dotaz. Bohužel je velmi těžké se k příčině Vaších potíží konkrétně vyjádřit, když neznám jaká vyšetření byla provedena. Nevím, zda proběhlo vyšetření funkce štítné žlázy, vyšetření na boreliozy, infekční mononukleozu a serologické vyšetření na další onemocnění. Stran kardiologického vyšetření by bylo vhodné znát důvod, proč Vás tam lékař posílá. Zda jen z preventivních důvodů nebo při Vašem vyšetření shledal nějakou patologii. Váš dotaz předám specialistovi k odbornému vyjádření. Přeji hodně štěstí.
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v PrazeVážená paní Sandro, potíže tak, jak je popisujete, jsou dost nespecifické. V odběrech předpokládám, že byla testována i štítná žláza, dále by bylo vhodné pátrat po některých infekcích (borelioza). Dále bych uvážila, jestli nemáte syndrom spánkové apnoe - tedy vyšetření ve spánkové laboratoři, to je syndrom, při kterém za únavou stojí nekvalitní spánek. Kardiologické vyšetření by asi mělo odhalit arytmii jako možnou příčinu únavy, ale upřímně, na kardiologickou příčinu Vámi líčené obtíže nevypadají. Je zvláštní, že máte termín na kardiologii až za měsíc, zkuste určitě jiného kardiologa, pokud je ve Vašem regionu opravdu tak špatná dostupnost, tak za ním cestujte - objednejte se, např. v Praze se do ambulance kardiologa dostanete, troufám si říci, určitě do 1 měsíce. Nakonec uvažte i možnou psychosomatickou příčinu - docela tak Váš případ imponuje, v takovém případě by hlavní nadějí byla psychoterapie prováděná psychoterapeutem a celkově snaha o sebepéči - dbát na kvalitní jídlo, pravidelně sportovat, dostatečně spát, nespát po obědě, netrávit v posteli čas, kdy nespíte. S pozdravem Anna Prchlíková