Únava navazující na mononukleózu
DOBRY DEN,
PROSIM O RADU PRO SYNA(18 LET), KTERY PUL ROKU TRPI POSTUPNE ZHORSUJICI SE UNAVOU A CASTO NEMUZE USNOUT. PRED TYDNEM BYL NA VYSETRENI KRVE, KDE MU ZJISTILI MONONUKLEOZU A NARUSENI JATER. JEHO LEKARKA MU JEN REKLA, AT NEZATEZUJE ORGANIZMUS. MYSLIM, ZE BY MEL MIT I NAJAKOU DIETU A JATEA POSILOVAT PRIRODNIMI DOPLNKY, CAJI, KOUPELEMI- ZNAME OSTROPESTREC A KOREN PAMPELISKY. SYN SE STRAVUJE ZDRAVE, VEGETARIANSKY, OBED MA DOMACI. TROCHU MAM OBAVY Z OVOCE, KTEREHO JI VICE NEZ ZELENINY. JINAK JE ZDRAVY, LEKY ZADNE NEBERE. DEKUJI ZA ODPOVED. PREJI POHODOVE DNY VE ZDRAVI. KAVKOVA
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v Praze
Vážená paní Jitko, únava patří mezi časté příznaky při mononukleoze, souvisí s jaterním postižením a s reakcí na infekci. Lépe snášejí infekční mononukleozu malé děti (často proběhne asymptomaticky), u starších dětí a dospělých bývají příznaky nemoci výraznější. Běžné je omezení sportovních aktivit a jaterní dieta (tedy s omezením tuků, dietními úpravami bez tuku a posléze s menším množstvím tuku, samozřejmě bez alkoholu, bez kouření a přitom nutričně hodnotná), po normalizaci jaterních testů by měla trvat ještě několik týdnů až měsíců, běžně tato režimová "léčba" trvá půl roku až rok. Nástroje na urychlení této rekonvalescence k dispozici nemáme. Přírodní i další doplňky Vám stejně jako Vaše lékařka aktivně nedoporučím, protože nemáme důkazy, že by to mělo nějaký smysl. Nicméně Vám je ani nezakáži - Essentiale, ostropestřec, silymarin, bylinkové jaterní čaje běžných značek - pokud jsou užívány dle běžného dávkování a čaje objemově odpovídají normálnímu příjmu tekutin, tak by měly být neškodné, ale jak píši, nejsou pro jejich efekt přesvědčivé důkazy a já bych z toho svým dětem nekoupila zřejmě nic, možná ten čaj a užívala ho jen čas od času, rozhodně ne každodenně, samozřejmě bez očekávání efektu. Opatrnější bych byla zejména s třezalkou, má četné lékové interakce, je to potenciálně problematická složka bylinných směsí, používá se na spaní, tam jedině si myslím, že může být trochu efekt (ale neřešící příčinu!), ale nevolila bych ji ve směsi. Máte pravdu, že doporučený příjem zeleniny ve stravě má převyšovat příjem ovoce, a to proto, že v ovoci je relativně vysoký obsah cukrů. U malých dětí se traduje, že vadí příjem cukrů zvláště na noc, že jsou po nich více aktivní, logiku to dává i u dospělých. Nicméně pokud syn jí do 500mg ovoce denně a nemá nadváhu, tak bych ho neomezovala, ovoce bych pouze zkusila vynechat večer.
Nicméně mi k případu Vašeho syna nesedí progredující únava a porucha usínání. Přecejen po půl roce režimových opatření by únava měla ustupovat, spíše už by neměla být vůbec - záleží však, jaký byl výchozí stav? jaké byly jaterní testy? sleduje chlapce praktický lékař? ještě dětský? nebo infekcionista? byl kontrolován kromě jaterních testů i krevní obraz? nejsou současně přítomné nějaké starosti - psychické problémy? Nejsou potíže spojené se změnou režimu -např. dříve sportoval a nyní půl roku nemůže? Netráví před spaním čas u počítače? Není unavený, protože má špatný spánek? Ohledně diety - je dieta opravdu vyvážená? Pokud je nízkotučná, není příliš přísná a je pořád nutná (jaterní testy)? Tuky jsou nutné pro vstřebávání vitamínu D. Zde bych viděla rezervu - má dostatek vit. D? Chodí na sluníčko? Co si o tom všem myslí Váš syn? Chce svoji únavu a své obtíže s usínáním řešit?
Pokud ano, prvním krokem je opravdu návštěva lékaře, základní krevní testy, klinické vyšetření a pátrání po možné příčině pomocí uvedených otázek a úvah. Na řešení doplňky stravy a čaji bych osobně nesázela. Pokud by lékař, který syna kompletně vyšetří, konstatoval, že "mu nic není", tak bych to přijala a skutečně se zaměřila na zdravý životní styl, přitom dostatečně nutričně hodnotnou stravu, dostatečný příjem vitamínu D (je možno podávat v kapkách cca 500-1000 IU vit. D denně, při prokázaném deficitu i více), spánkovou hygienu, uvolnila bych stravovací restrikce a režimová opatření. Vegetariánství určitě nezakazuji, ale zvláště v kombinaci s dalšími stravovacími restrikcemi bych si dala pozor, aby byl příjem nutrientů včetně vitamínů dostatečný. Jedním z nejčastějších obtíží u vegetariánů je deficit B12 (projeví se anemií/chudokrevností), v populaci je častý nedostatek vitamínu D.
S pozdravem Anna Prchlíková