Vyšetření - Sběr moči
Dobrý den,
v lednu roku 2019 jsem onemocněla střevní chřipkou, po které následoval půl roku silných zažívacích potíží s bolestmi v pravém podbřišku.
Po 6ti měsících se stav zlepšil, bolesti odezněly, ovšem celkem náhle, došlo k rozvoji neurologických obtíží, třes, ochabnutí ruky a nohy, záškuby, problém s pamětí a jiné. Brala jsem vitamíny B, včetně B12.Absolvovala jsem mnohá vyšetření, dokonce i opakovaně, bez odhalení příčíny. V posledním roce se k problému přidaly bolesti kloubů, nebo chrupavek, hrudní, kolen, bolest páteře.
Bohužel, nikdo neprovedl testy na hladiny vitamínů hned na začátku a proto, není jasné, zda byl nějaký deficit. Minimálně B12 i kyselina listová jsou ale nyní v normě. Naopak hladiny železa byly v té době vyšší i zvýšená ranní glukóza (nyní obě v normě). Před rokem gastroskopie prokázala chronický zánět žaludku.
Absolvovala jsem mnoho krevních testů a tak jsem si všimla, že mám pravidelně nízkou hladinu kyseliny močové v krvi, často také urei. Většinou mívám i velice mírně nadnormální počet erytrocytů a naopak hladinu MCH na spodní hranici. Žádný z lékařů, se kterými jsem hovořila neměl pocit, že by se nízká hladina kyseliny močové měla řešit. Nakonec jsem si sama nechala nabrat měď a zinek v séru a měď vyšla nižší a zinek vyšší než r.f. Ceruloplasmin přesně na spodní hranici. Neberu žádná suplementy se zinkem. Protože OL se k vyšetřování nemá, chtěla bych nyní absolvovat vyšetření sbírané moči jako samoplátce.
Můj dotaz tedy zní zda je před vyšetřením sbírané moči potřeba držet nějakou dietu (vyšetřovala by se měď, kys. močová, urea, bílkovina, možná vápník) a zda je potřeba si nechat současně udělat odběr krve na tyto látky a zda před zahájením sbírání nebo na konci. Bylo by vhodné vyšetřit v moči ještě nějaké další parametry o kterých nevím?
Předem děkuji za Vaši odpověď,
velmi bych ocenila i doporučení na pracoviště, kde by se podobnými problémy, byli schopni a ochotni zabývat.
S pozdravem,
MUDr. Martin Rehn
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: MUDr.Vanda Řezníčková, všeobecné praktické lékařství
Dobrý den, děkujeme za dotaz.
Pokyny se mohou v jednotlivostech mírně lišit v závislosti na laboratoři, ale obecně můžeme udat dva postupy. Odlišují se tím, že pokud se zkoumá albuminurie (tedy určitá bílkovina v moči), tak odběr probíhá přes noc a trvá 8 hodin. U 24 hodinového sběru moči se začíná v 6:00 ráno - kdy v 6 ráno se vymočíte naposledy do záchodu a následně již veškerou moč sbíráte do čistých plastových láhví. Měla by to být opravdu veškerá moč, proto je například vhodné se vymočit do této láhve, než půjdete na stolici. Po celou dobu budete skladovat láhve s močí v lednici (vyšší teplota a sluneční svit by ovlivnili výsledky). Strava má být taková, jak jste zvyklá. Pitný režim by se měl pohybovat okolo 2 litrů za den.
Všechny tyto pokyny jsou stejné, jako u sběru pro albuminurii, tam je opravdu hlavní rozdíl v tom, že v 10 večer se naposledy vymočíte do záchodové mísy a následně moč sbíráte již do láhví. Poslední vymočení do sběrných láhví má proběhnout v 6.00.
Poprosím specialistu v oboru nefrologie, zda by se mohl vyjádřit k parametrům, které chcete v moči sledovat, děkuji.
Vyčkejte na odpověď specialisty.
S pozdravem,
MUDr. Milan Hrubý
Specializace: NefrologieVážená paní Violo, nespoléhejte se prosím na výsledky laboratorních vyšetření, provedených bez uvážené indikace. Pro spolehlivou radu ve Vašem případě postrádám přehled absolvovaných vyšetření ambulantními specialisty, např. alergologem, imunologem, nefrologem, gastroenterologem, infekcionistou apod. Důkladný rozbor anamnézy a klinické vyšetření jsou většinou nejdůležitějším vodítkem při stanovování diagnózy; laboratorní a zobrazovací vyšetření pak mohou jako pomocné metody zvažovanou diagnózu potvrdit nebo zpochybnit. Doporučuji Vám domluvit se s některým z lékařů, kteří Vás opakovaně vyšetřili, na plánu vyšetření a průběžně podle získaných výsledků tento plán případně upravovat. S pozdravem, MH.