Vysoká sedimentace a afty
Dobrý den.
Mám víc problémů, které podle mě souvisí. Bohužel, obešla jsem několik lékařů a nikdo se k nim nevyjádřil.
Už minimálně ř let mně postupně stoupá sedimentace FWE. Náhodně se zjistilo, že jsem měla po první hodině 50, po dvou letech kolem 80 a teď poslední cca dva roky 105. Po druhé hodině naměřená stejná hodnota 105/105. Všichni mě posílají k došetření, ale praktická lékařka tvrdí, že t je zbytečné a nic nevypovídající. Trpím k tomu anémií (Hb 88-99 kolísavě). Prodělala jsem EBV a ívám herpes.
Posledního asi 3/4 roku mám potíže s afty v ústech, konkrétně jeden se mi celou dobu vůbec nehojí a dost štípe, je na kořeni jazyka vlevo dole. Po této dlouhé době mě zubní lékař poslal na dovyšetření na čelistní chirurgii s tím, že to je polypózní útvar k případné excizi. To jsem se dozvěděla až ze žádanky, osobně mi k tomu neřekl nic. Dnes jsem objevila pod jazykem u uzdičky "nový" aft, čili to bude možná to samé. Ale nebolí a neštípe.
Už také rok a půl mám v stech v oblasti tváře, u čelistního oblouku směrem k mandlím, poblíž sedmiček, takové dva bílé dobře viditelně ohraničené fleky. Nejdřív jsem si myslela, že to je absces a před rokem a půl s tím šla na ORL pohotovost. Ale vůbec to nebolí a řekli, že tam nic není. Jenže fleky nemizí, nezmenšují se, jsou úplně hlaďoučké, nebolí samovolně ani na dotek, prostě tam "jen jsou".
Neptám se po diagnóze, kterou mi takhle určit nemůžete. Chtěla bych znát názor, jestli:
- to může teoreticky být nějaký prekancerózní stav, vzhledem k tomu, jak to popisuji a vysokému FWE
-pokud by to byl nějaký prekancerózní (nebo již maligní) stav, čistě teoreticky, jak by se dal léčit, pokud vůbec
- jestli je na jazyku polyp, jak by se to řešilo? Nesouhlasím s chirurgickým odstraněním něčeho z jazyka z mnoha rizikových důvodů. Je jiná možnost, kterou lze začít léčbu?
- jak se dá "dovyšetřit" vysoká sedimentace? Každý se na to odvolává, ale nedokáže mi říct konkrétní postup, zdá se mi, že praktická lékařka to vůbec ani neví.
Moc děkuji za odpověď, ale prosím k mým otázkám. Často dostanu odpověď, že diagnózu nejde takto určit, ale já ji nechci určovat. Já chci vědět, co když....moje otázky. Díky.
MUDr. Jitka Lang
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Nemocnice BoskoviceDobrý den, paní Terezo! Děkujeme za Váš dotaz. Vyšetření sedimentace erytrocytů (FWE) krve je velmi nespecifické a většinou se používá jako pomocná metoda, bývá také ovlivněna celou řadou různých faktorů a musí být posuzována v rámci celkového zdravotního stavu. Co se týká Vašich dotazů, nemyslím si, že by se ve Vašem věku jednalo o prekancerózu nebo malignitu v oblasti ústní dutiny, neboť tyto mívají rychlejší průběh, často krvácí, vytváří vředy, záněty apod. Tyto vzácné nádory jsou častější u mužů, kuřáků, lidí užívající ve zvýšené míře alkohol a nepečující o ústní hygienu. Pokud by se teoreticky jednalo o malignitu, je pak nutné chirurgické odstranění případně i v kombinaci s ozařováním. Co se týká polypu jazyka, zde velmi záleží na jeho velikosti, tvaru a vzhledu a je na uvážení specialisty, jaký postup zvolí. Došetření vysoké sedimentace je obecně problematické, vždy se vychází z celkového stavu, věku a příznaků pacienta, nejčastěji se vylučuje nejprve infekční onemocnění, pak nejrůznější autoimunitní onemocnění, nádory atd. Co se týká vracejících se aftů v ústech, vyšší sedimentace a anemie, doporučuji i došetření nespecifického zánětu střev, především Crohnovy nemoci, která se těmito příznaky může projevovat. Váš dotaz bude zaslán i specialistovi, prosím, vyčkejte i jeho odpovědi. Přeji hezký den!
MUDr. Karla Wiesnerová
Specializace: ORL (ušní, nosní, krční) Pracoviště: Klinika otorinolaryngologie a maxilofaciální chirurgie 3. LF UK a ÚVN
Dobrý den, paní Terezo, bez fotky, takto z popisu těžko soudit, ale k dotazům:
sedimentace 105 je opravdu celkem vysoká, může souviset s asi 1000cem věcí, které se dějí v těle, zdaleka ne všechny jsou špatné a vypovídající o nefyziolofickém procesu v těle. Konkrétně vysoká sedimentace s rakovinovými procesy, které jsou ohraničené na dutinu ústní souvislost nemívá. (tím nechci říct, že to, co popisujete se mi zdá jako rakovina v dutině ústní. )
Paní doktorka Lang má pravdu, že vysoká sedimentace a "něco bílého" v dutině ústní- může se takto projevavat chronické onemocnění střev alias Crohnova choroba, ale k tomu patří samozřejmě i jiné projevy- průjem, zácpa, bolesti břicha, deprese, únava, hubnutí, krev ve stolici... že byste měla Crohnovu chorobu bez dalších příznaků, jen s afekcemi v ústech a vysokou sedimentací...to si nemyslím.
Prekancerosní stav- takto se projevuje občas jedině takzvaný lichen, ale ten nemizí a většina lékařů, kor na stomatologii, stomatochirurgii a orl to dobře zná a pozná. POkud tam nikdo z nich nic neviděl, mohlo a může se jednat o něco fyziologického, co do normálního nálezu v dutině ústní patří, ale Vám to tak nepřijde...?Pokud by to nějaký prekancerosní stav měl být, nelze léčit jinak než odebrat v lokální anestezii (opich nebo ostřik) malý kousek té tkáně, poslat na histologii a dle výsledku se řídit dál. Prekancerosa, pokud by to histologická diagnosa potvrdila, se nedá vyléčit jinak, než že se vyřízne. dle rozsahu v lokální nebo celkové anestezii. Jak píšete o polypu na kořeni jazyka- taky se může jednat například o větší hrazenou papilu- což je fyziologický velký chuťový pohárek na rozhraní těla a kořene jazyka a lidé si ho často pletou s něčím "špatným" nebo to také často bývá tkáň krční mandle přecházející na kořen jazyka (kde je taky jazyková mandle), tudíž opět by se jednalo o fyziologický útvar, i když Vám se to "nezdá". Jinak postup nelze jinak než jako u prekancerosy- nutný odběr malého kousku tkáně, aby se potvrdla nebo nepotvrdila diagnosa polypu a potom se může poylp pozorovat- jestli roste, neroste, mizí... nebo pokud by Vám vadil tak se vyříznout nebo odstranit příčinu, proč polyp vznikl- např. reflux žaludečních tav do krku a dutiny ústní.
Vysokou sedimentaci dle mně nejlépe dovyšetří revmatolog a nebo pokud máte pocit, že Váš PL ne Vás kašle nebo prostě neví, změňte PL.
Pokud se Vám často vrací afty, bývá to nejčastěji ze stresu. Někomu vyskočí opar, někomu afty. Zkuste zvýšit příjem vitaminu B a uklidnit mysl. V ojedinělých případech se jedná o např. tzv. sníženou slizniční imunitu, vzdáleně to mlže souviset s vyšší sedimentací i nízkým hemoglobinem, ale to by měl určit revmatolog a případně Vás poslat na další dovyšetření na imunologii, popř. hematologii.
Pokud máte takto nízká hemoglobin zvyště příjem vitaminu C, masa (hovězí, červené), rostlinné bílkoviny prostě nestačí (vegetariáni), dále vitaminu B12- bylo by vhodné kdybyste brala železo a vit C tabletově- alespoň dočasně do zlepšení.
S pozdravem, KW