Zlomenina vnějšího kotníku - pocit volnosti v sádře, plná zátěž
Dobrý den pane doktore, 4.3. jsem si zlomila vnější kotník, na týden jsem dostala dlahu, po týdnu sádru, měla jsem problémy s pálením kolem kotníku a na nártu, sádru mi 25.3. sundali a dali novou, která je pod patou trochu volná, trochu se v ní zvedne, nad nártem drží pevně, chtěla jsem se zeptat, jestli to nevadí a nemůže to mít vliv na zlomený kotník? Také vleže, když mám nohu zvednutou mám pocit volnosti. Zlomenina už moc nebolí, trochu v ní občas píchá a škube, ale není to nic hrozného. Už můžu nohu zatěžovat plnou vahou nebo jen částečně s oporou berlí. Jaká RHB je vhodná? A můžu nějak cvičit už nyní? Na sundání mám jít 16.4. Moc děkuji za odpověď.
MUDr. Milan Navrátil
Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno
Sádrový obvaz má být znehybňující, pevně držící, ale netísnící.
Prsty musí být volné a dobře prokrvené. pokud je sádra chodící, tvarovaná s podpatkem je plná zátěž dle doporučení chirurga.
Pokud máte pocit volnosti sádry měla byste jít na kontrolu, pokud by byla příliš volná na místě by bylo opakované přesádrování nebo ortéza.
Následuje rehabilitace