Žlutá řídká stolice
Dobrý den,
už mám dlouhodobě (klidně více jak 2 - 3 měsíce) světlejší naoranžovělou/nažloutlou stolici, většinou je řitší a někdy až skoro průjmovitá - to zřejmě, když ještě sním něco, co mi asi nesedí. Občas je více pevnější, ale nikdy ne úplně a nikdy nemá tu normální tmavou barvu (foto v příloze). Před pár dny jsem na toaletním papíře našel i krev, ale jinak ji tam vyloženě nevidím. Přijde mi, že tam bývá i takový hlen. Před měsícem mi praktická doktorka dávala test na přítomnost krve ve stolici - takový domací test ze vzorku ohledně rakoviny střeva a ten mi vyšel negativní. Břicho mě nějak zásadně nebolí, občas tam cítím trochu tlak nebo že ho mám více nafouklé, ale nemám křeče, teplotu, zácpu ani jiné charakteristické příznaky. Ráno teď piju zelnou šťávu a beru probiotika. Zkouším druhý den nejíst lepek a chci to zkusit takto třeba max týden, jestli se to nezlepší. Jsem objednaný na konzultaci a následnou kolonoskopii, ale až na polovinu října. Bohužel mě často přepadají obavy, jestli nemám rakovinu střeva apod, což mě hrozně zneklidňuje kvůli rodině. Věřím, že se mi mohla objevit citlivost na lepek nebo jiný alergen, případně nějaká jiná méně závažná nemoc. Celý život jím všechno (je mi 33 let), jsem alergik bez nějakých větších příznaků a bohužel se nedá říct, že bych žil vyloženě nějaký zdravý styl. Často jsem jedl pozdě večer/v noci, zdravější jídla pouze občas, pravidelně pil alkohol (1-2 piva nebo 1-2 skleničky vína denně), takže jsem si mohl tím vším něco přivodit. Ale poslední dobou větší obavy, které mě provázejí celé dny a nechci si raději nic hledat na internetu, abych se ještě více nevyděsil při čekání na vyšetření.
Vím, že bez nějakého vyšetření a zkoumaní se to rozhodně nedá diagnostikovat, ale i tak bych se chtěl zeptat, zda mi na to můžete dát nějaký zkušenější názor, který by mě trochu uklidnil? Případně něco doporučili? :)
Moc děkuji
MUDr. Jitka Lang
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Nemocnice BoskoviceDobrý den, pane Luďku! Děkujeme za Váš dotaz. Žlutá či naoranžovělá stolice je nejspíše způsobena větším množstvím žluče. Tím, že je dle Vašeho popisu stolice i řidší, bych se přikláněla k názoru, že dochází k rychlejší pasáži stolici ve střevech. Barva stolice hodně závisí i na složení stravy, například vyšší podíl karotenu ve stravě apod. Nemusí se tedy jednat o závažný problém, někdy může být příčinou i stres, případně prodělaná střevní infekce. Vzhledem k tomu, že ale udáváte potíže již 3. měsíc, doporučuji došetření stavu na gastroenterologii. Bylo by vhodné i provedení krevních odběrů, stěru z konečníku a ultrazvuku břicha, tyto vyšetření může doplnit i Váš praktický lékař. Co se týká krve po stolici, zde opět platí došetření střeva ideálně kolonoskopicky. Vzhledem k popisu krve pouze na papíře po stolici se kloním k názoru, že se nejspíše jedná o hemoroidy. Intolerance lepku je také spíše nepravděpodobná, doporučuji se spíše zaměřit na pestrou, pravidelnou a vyváženou stravu, vynechte vyloženě hodně mastné, tučné a smažené potraviny, vynechte alkohol. Ozve se Vám naše sestřička a probere s Vámi možnosti objednání u gastroenterologa v místě Vašeho bydliště v bližším termínu než je Váš dosavadní. Na Váš dotaz odpoví i náš specialista, prosím, vyčkejte i jeho odpovědi. Držím palce, ať se vše brzy vyřeší a Vám je lépe!
MUDr. Philip Waka Njeka
Specializace: Gastroenterologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Oblastní nemocnice Příbram
Dobrý den pane Luďku, děkuji za Váš dotaz. Jak bylo zmíněno praktickou lékařkou, konzistence stolice je ovlivněna mnoha faktorů od složení potravin po samotném trávicím procesu i pasáži střevem. Barva stolice je dana mícháním natrávené potravy se žlučí. Při rychlém prostupu střevem pak nedochází k přeměně do hnědé barvy. Konzumace zbarvené potraviny jako mrkev ve větší můžou dávat stolice narůžovělou barvu. Pokud nejsou další varující symptomy jako hubnutí, bolesti břicha, nechutenství, stolice s příměsí krve či většího množství hlenu, tak byste mohl čekat na vyšetření v říjnu. Ten termín je brzý cca za měsíc a půl a kdykoliv při zhoršení můžete kontaktovat praktického lékaře. Doporučuji kontrolu u praktického lékaře k provedení základních laboratorních odběrů.
Co se týká diety, jen bych doporučil omezit mastnou stravu. Pokud nemáte alergii na lepek, nevysadit lepek, protože může zkreslit výsledky kdyby ji chtěli vyloučit.
Přeji Vám hezký den.
Dr. Njeka