Zvysena hodnota GMT
Dobrý den, mám zvýšenou hodnotu GGT. Podle lékařky za to může alkohol, ale piji pouze víno a to velmi málo. Může tuto hodnotu zvyšovat i něco jiného, např. tučné jídlo, stres, ... ? Nadváhu nemám, ale občas jím smažené brambůrky apod. Jinak smažená a tučná jídla nejím. Celkově se snažím jíst zdravě. Mám intoleranci lepku a laktózy, můj jídelníček je poměrně omezen. Ještě mě napadlo, zda nemůžu mít problém genetický. Máma v dětství přechodila žloutenku a na problémy s játry si stěžovala. Děkuji za odpověď.

Dobry den,mate-li izovane zvyseni GMT, je v nasich zemepisnych sirkach opravdu nejpravdepodobnejsi souvislost s abuzem alkoholu.Muze se ale jednat i o polekove,poinfekcni postizeni jater.Dale jsou caste choroby zlucniku a zlucovych cest - jako napriklad zlucove kameny, ci choroby slinivky.Vzacneji pak napriklad choroby jater puvodu autoimunitniho.Vhodna je abstinence s kontrolou jaternich testu,pokud se situace neupravuje,pak bych doporucil provest ultrazvuk.S pozdravem MUDr.Tomandl.
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.czDobrý den, paní Karolíno, souvislost Vašich zhoršených výsledků a přechozenou žloutenkou Vaší maminky a jejími jaterními obtížemi bych neviděla jako první příčinu. Genetickou dispozici k určitým nemocem samozřejmě nelze vyloučit, ale předně se u zvýšení GGT uvažuje o podílu alkoholu. Je také důležité, jaké jsou Vaše ostatní jaterní testy, bilirubin, nález v moči, krevní obraz a zejména velikost červené krvinky. Někdy i malé množství alkoholu užívaného pravidelně může způsobit zhoršení jaterních testů a funkce jater. Navíc ženy alkohol často hůře metabolizují. Zhoršení jaterních testů v důsledku konzumace alkoholu neznamená, že trpíte závislostí na alkoholu, ale může jít o to, že Vaše tělo má zhoršenou schopnost alkohol odbourávat. Samozřejmě existují jiné příčiny zvýšení GGT, jako například poškození léky, ztížený odchod žluči při jaterních nemocech, onemocění žlučníku či slinivky, také nejsou vyloučená další jaterní onemocnění, například virová, autoimunitní atd.. Na to, aby bylo možné dělat jednoznačné závěry, je třeba podstoupit ultrazvuk břicha a také je vhodné doplnit další testy na příčiny zvýšení jaterních testů (to lze udělat u praktického lékaře; zeptejte se, co jste již absolvovala). Každopádně Vám doporučuji, abyste na nějakou dobu (tři měsíce) vynechala alkohol úplně a pak šla na kontrolní laboratorní testy. Pokud se hodnota znormalizuje, dá se předpokádat, že příčinou zvýšení u Vás opravdu byl alkohol a měla byste se mu do budoucna vyhnout. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková